Heinolan Auvo ja Jyväskylän Tikru kärjessä Judinsalossa

Heinolan Pursiseuran Auvo piti johtonsa Päijännepurjehduksen puolimatkan väliaikapisteellä Judinsalossa.

Iltakymmeneltä kärkiveneet lipuivat kohti Jyväskylää liki tyynellä Päijänteellä Korpilahden kohdalla ja tuuli puhalsi koillisesta noin 2 metriä sekunnissa. Jollei yö tyynny täysin, kilpailun nopeimmat veneet saapuvat maaliin Säynätsaloon kahteen mennessä yöllä, arvioi kilpailupäällikkö Joonas Sovinen.

Padasjoelta Judinsaloon Auvon kippari Jyri Lehtinen purjehti miehistöineen ajassa 06:53:23. Päijänteen kevyiden tuulten erikoisveneen taakse jäi Jyväskylän Veneseuran Hannu ”Ipu” Vartiaisen Tikru, joka ohitti Judinsalon reilut 25 minuuttia Auvon jälkeen.

Päijänteen nopeimman veneen Päijänne-ruorin viime vuonna voittanut Jyväskylän Veneseuran kolmirunkovene Flying By kipparinaan Jari Vanhala oli Judinsalon kohdalla kolmanneksi nopein kaksi minuuttia Tikrua hitaampana. Välimatkaa kolmanteen, tamperelaisen Vene-71-seuran Raimo Raidan E-Scow-vene Piihin jäi kymmenen minuuttia.

Toisen järjestäjäseuran Lahden Purjehdusseuran Teemu Kallion RoXina purjehti puolivälin etapille 7 tunnissa 44 minuutissa jättäen taakseen Turun Pursiseuran Ilkka Lumpeen E-Scow Loiskiksen ja vuodesta 1973 lähtien jokaiseen Päijännepurjehdukseen osallistuneen Jyväskylän Veneseuran Ilkka Liljan DynaStarin. Saman seuran Heikki Hämäläisen ja Kalle Aholan Hattiwatti ohitti väliaikapisteen vain minuutin myöhemmin vanavedessään Markku Pöyhösen Accelerando ja Asikkalan Pursiseuran Panu Tastin Tikkunekku.

H-veneluokan kärjessä oli myös Judinsalossa Juhani Bomanin Muru, purjehdittu aika 08:44:29.

Vastaa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s